КАК ДА ПРЕМАХНЕМ АЛУМИНИЯ ОТ ТЯЛОТО НА ДЕТЕТО

септември 2, 2024

Проверете нивата на минералите и токсичните метали във вашият организъм

Поръчайте EHA изследване

КАК ДА ПРЕМАХНЕМ АЛУМИНИЯ ОТ ТЯЛОТО НА ДЕТЕТО?

Алуминият е токсичен метал, който заема трето място по разпространение сред всички елементи в периодичната таблица. Затова можем да кажем, че ни заобикаля от всякъде. Поради това е важно, дори необходимо, да се научим да разпознаваме източниците му, за да можем да защитим най-вече нашите деца – особено уязвими към негативните ефекти на този елемент.

Срещаме алуминий всеки ден и почти във всяка ситуация. Той попада в организма, например, чрез храносмилателната система с замърсени хранителни продукти или през кожата с помощта на козметиката, която използваме ежедневно. Източници на алуминий могат да бъдат кухненските съдове (включително и емайлираните, ако са повредени, те не са безопасни) или напитки в кенове, които при деца, особено с някакъв диагностициран неврологичен проблем, абсолютно трябва да бъдат изключени.

НАЙ-ГОЛЯМОТО ИЗЛАГАНЕ НА АЛУМИНИЙ Е В КУХНЯТА

Алуминият се намира в чешмяната вода, в рафинираната сол, в бялата захар (понякога дори пчелите отказват да я ядат), както и в бакпулвера или брашното, от което печем на децата си любимите им бисквити. Същото важи и за хляба и пастата, които купуваме от магазините. Струва си да знаем каква голяма заплаха се крие в продуктите, които обикновено считаме за напълно безопасни.

Замисляли ли сте се някога за обикновеният сандвич със сирене, който слагате в раницата на детето за второ хранене? Освен хляба, в него може да има алуминий и в сиренето, а ако увиете всичко това в сребърно фолио, такава закуска със сигурност няма да бъде здравословна за никое дете. Първо правило: заменете алуминиевото фолио с хартия за закуски. Избягвайте ежедневните кухненски източници на алуминий, обръщайте внимание на продуктите, с които готвите, и на съдовете, които използвате.

Един от най-вредните и за съжаление, най-популярните начини за приготвяне на храна е затоплянето й с помощта на алуминиево фолио. Използването на тавички за грил, завиването на печени или гриловани продукти във фолио е много ефективен начин за доставяне на алуминий в организма. А какво правим, когато не изядем всичко? Разбира се, завиваме във фолио и слагаме в хладилника. Друг източник на алуминий са соковете и напитките в картонени опаковки, които са подплатени вътрешно с алуминий. Разбира се, производителите ще твърдят, че това няма значение за здравето ни, но ако помислим, ако такъв сок стои на рафта в магазина в продължение на шест месеца, възможно ли е да не се е предал вредният елемент от опаковката в сока? За съжаление, не е възможно. Същото се случва и с храната и напитките, затворени в алуминиеви кенове. Така че нека избираме колкото е възможно по-често стъклени опаковки.

Но не само храната, увита в алуминий, съдържа вредния алуминий, което може да ни направи невнимателни. Често се случва, че хора, чиято диета се състои главно от бяло брашно, са изненадани от повишеното ниво на алуминий в организма си. Не всеки осъзнава, че хлебчетата или пастата могат да бъдат такъв богат източник на този токсичен елемент. Особено тези, които се продават в големите търговски вериги, произведени от т.нар. стандартизирани брашна, към които се добавят избелващи агенти, които са източник на алуминий. Затова изберете пасти и хляб от малки производители. Най-добре е пълнозърнестите, които се мелят веднъж.

За да проверите колко алуминий е попаднал в организма ви от кухненските съдове, водата и храната, струва си да направите минерален анализ на косата. Това е изследване, което ще ви даде най-точен отговор на този въпрос.

ИЗТОЧНИЦИ НА АЛУМИНИЙ В БАНЯТА ВИ

Алуминият попада в организма не само чрез храносмилателната система. Той може да се абсорбира и през кожата. Шампоани, антиперспиранти, лосиони, дезодоранти с тях втриваме алуминий в кожата на почти цялото тяло. Затова при пазаруване в дрогериите също трябва да обръщаме внимание на това, какво слагаме в кошницата, особено ако избираме козметика за деца. За щастие, наблюдаваме нарастваща осведоменост за опасностите от алуминия, както сред клиентите, така и сред производителите на козметика.

АЛУМИНИЙ И ЛЕКАРСТВА

Алуминият може да попадне в организма на детето и чрез лекарствата, които му даваме. Едно от последните изследвания показа, че при деца, на които са давани лекарства срещу стомашна киселина в продължение на 3 месеца, нивото на алуминий значително се повишава. Този метал се съдържа и във ваксините, които в последно време са изключително чувствителна и противоречива тема, особено сред родителите на деца от аутистичния спектър. Да опитаме да ги разгледаме по-внимателно и напълно обективно, като се отнесем единствено към алуминия.

Защо се добавя алуминий във ваксините? За съжаление, без него ваксините няма да имат смисъл. Алуминият е т.нар. адювант. Той прави антигена, съдържащ се във ваксината, видим за клетките. Това е "помощникът" или по-скоро усилвателят, без който имунната система изобщо няма да забележи вирусите, въведени със ваксината.

Максималното дневно количество алуминий, което е безопасно за дете, е определено на 25 мкг. Въпреки това, ваксините съдържат много повече. През първите година и половина, в организма на малкото дете постъпват 4925 мкг алуминий. Това, разбира се, е променлива стойност, в зависимост от разнообразието на прилаганите ваксини. Но факт е, че децата получават големи количества алуминий заедно с ваксините.

Най-големият проблем не е самото количество алуминий, а неговата форма. Алуминият, прилаган чрез мускулни инжекции, приема различна форма от този, който се абсорбира в организма чрез храната. Става дума за хидроксид или фосфат на алуминий под формата на наночастици, които, абсорбирани от макрофагите, достигат до мозъка. Трябва да се отбележи обаче, че този процес не се случва при всички деца, защото проникването на макрофагите в мозъка е обусловено от фактори, които не винаги се случват. Осъзнаваме, че има много повече деца, които са ваксинирани и здрави, отколкото тези с ваксинални усложнения.

Както се вижда, не при всяко дете ще настъпят ваксинални разстройства, а приложението на ваксината не е равнозначно с поява на аутизъм. Има случаи на братя и сестри с аутизъм, при които само едното дете е било ваксинирано. Свързването на ваксините с аутизма е твърде далечна корелация.

За съжаление, проникването на алуминий в мозъчната тъкан чрез макрофагите е възможно и понякога се случва. Кръвно-мозъчната бариера теоретично трябва да блокира преминаването на различни частици, включително лекарства и токсини, но не винаги се случва така. В действителност, при деца до първата година бариерата е леко пропусклива, което дава възможност на макрофагите да въведат алуминий в мозъчната тъкан. Проблемът с преноса на алуминий в мозъка с помощта на макрофагите е изострен при деца с хиперактивен Th2-тип имунен отговор. Ако алуминият попадне в мозъка, това води до хронична активация на глиалните клетки. Тяхната активация предизвиква възпалителни процеси и увеличава нивото на интерлевкин 6, което от своя страна води до нарушения в усвояването на глутамат. Това води до активация на глутаматните рецептори, а клетките, които често се активират, умират. Именно това представлява проблем в невродегенеративните заболявания.

АЛУМИНИЙ – МЕХАНИЗЪМ НА ДЕЙСТВИЕ И СИМПТОМИ НА ИЗЛИШЪК

Алуминият не е тежък метал, но е токсичен. И подобно на тежките метали и органичните токсини, той нарушава работата на много ензими. Проблемите с детоксикацията на алуминия са особено изразени при деца, при които са установени мутации на еднонуклеотидни полиморфизми, като MTHFR 1298, CBS, NOS.

Алуминият нарушава работата на ензима MTR (метилтрансфераза, която с помощта на фолиева киселина и витамин В12 участва в регенерирането на метионин от хомоцистеин) и на ензима DHPR. И двата ензима са необходими за нормалния процес на метилация. Освен това, ензимът DHPR е отговорен за рециклирането на биоптерина BH4 до BH2, с други думи, за производството на серотонин и допамин, невропептиди, чието ниво често е понижено при деца с неврологични проблеми. Блокирането на тяхното производство може да бъде причинено именно от излишък на алуминий. Важна роля в процеса на производство на серотонин и допамин играе и амонякът, който трябва да бъде детоксикиран от BH4. Когато производството на BH4 е блокирано от алуминия, няма шанс целият процес да протече правилно. Блокирането на производството на ензими от излишъка на алуминий също влияе негативно на процесите на транспорт на кислород и хранителни вещества до мозъка, което затруднява правилното развитие на речта у детето.

Освен неврологичните проблеми, излишъкът на алуминий може да даде симптоми практически от всеки орган и система на организма. Най-характерните симптоми включват анемия и други кръвни заболявания, като понижаване на нивото на белите кръвни клетки. При малките деца може да се появят силни колики. Други типични симптоми включват хронична умора, кариес, както и нарушения на функциите на щитовидната жлеза, черния дроб и бъбреците, което затруднява детоксикацията.

Криптопиролурията, известна още като KPU, е нарушение на метаболизма, което засяга много деца и също е свързано с излишъка на алуминий. Същото важи и за всякакви язви или амитрофична латерална склероза. Много заболявания, за които родителите често не осъзнават, са свързани с излишък на алуминий.

КАК ДА ДИАГНОСТИЦИРАМЕ И ПРЕМАХНЕМ ИЗЛИШЪКА НА АЛУМИНИЙ?

Първо, нека разгледаме как организмът се отървава от излишния алуминий. Смята се, че 99% от алуминия, приет с храната, се изхвърля от организма с изпражненията, а само 0.3% се абсорбира в кръвта, от която по-късно се изхвърля през бъбреците. За съжаление, това е много оптимистична хипотеза. Целият процес протича индивидуално и зависи предимно от пропорциите на хранителните вещества в даден организъм. Те не са постоянни и могат да варират при всеки от нас. Минералите и витамините, ако присъстват в достатъчни количества и пропорции, влияят положително на нормалното производство на ензими и процеса на детоксикация на организма, като по този начин намаляват вредния ефект на алуминия върху организма ни.

В процеса на почистване на организма от алуминий трябва да се грижим за нормалното ниво на онези елементи, които са антагонисти на алуминия. Един от тях е силиций. Много важна е също пропорцията между цинка и медта. Когато е нормална, организмът може ефективно да се защити от ефектите на този токсичен елемент. За това отговарят протеини, наречени металотионеини, които изискват нормална метилация. При деца с нарушения на метилацията (повечето деца с аутизъм и неврологични проблеми), металотионеините не функционират правилно и не могат да регулират пропорцията между цинка и медта. Въпреки това, нормалното съотношение между тези два елемента позволява елиминирането на тежките метали и алуминия от организма.

Нормалното количество на металотионеините е също необходимо за нормалното развитие на имунната система, нервната система и здравето на червата. Металотионеините участват и в производството на стомашна киселина и влияят на усещането за текстура и вкус на храната. Много деца с нарушения в храненето, които поради проблеми на сензорната интеграция не усещат правилно вкуса и текстурата на храната, всъщност имат нарушена метилация и липса на подходящо количество металотионеини.

Проучвания, проведени върху проби от коса, за да се определи корелацията между минералните дефицити и натоварването на организма с токсични елементи, показаха връзка между дефицита на магнезий и цинк и повишеното ниво на живак и алуминий. Алуминият заема печално първо място сред токсичните елементи, присъстващи в организма на децата. Различни източници посочват, че 17% от децата с аутизъм имат проблем с излишък на алуминий в организма. В действителност този процент може да се оцени на 90%. Това се потвърждава от многобройни изследвания, проведени върху проби от коса на деца с аутизъм чрез ICP-OES, оптична емисионна спектрометрия с индуктивно свързана плазма, проведени в лабораторията на Lifeline Diag в Чешин.

При деца с аутизъм почти винаги се наблюдава понижено ниво на цинк, магнезий и калций. За да изследвате минералните дефицити и степента на натоварване на организма с токсични елементи, включително и алуминий, струва си да направите анализ на минералния състав на косата. Изследването EHA дава много повече информация, отколкото само знанието за липсата или наличието на алуминий. Ако резултатът показва тип метаболизъм, който не съответства на симптомите при изследваното лице, може да се предположи, че причината за нарушенията е повишеното ниво на тежки метали, много често живак.

Концентрацията на токсичните елементи може да се изследва и в кръвта, но този метод е по-подходящ при остро отравяне. Може също да се извърши диагностично изследване на урината или изпражненията след провокация с детоксикация, например чрез приемане на висока доза цинк и селен. След 2-3 дни може да се провери диагностично дали токсичните метали са започнали да напускат организма. Диагностичен метод, използван в САЩ, е т.нар. разширен металотионеинов профил, при който освен самите металотионеини се изследват нивата на цинка, медта, свободната мед, церулоплазмина и глутатиона. Само такава разширена диагностика може да определи проблема.

При значителен излишък на токсични елементи са необходими добавки, за да се подпомогне организма в процеса на детоксикация и да се възстанови биохимичният му баланс. Ефективни детоксиканти включват витамини от група В, цинк и силиций, магнезиев малат (абсолютният "номер едно" при почистване от алуминий), спирулина, чревни сорбенти и препарати, подпомагащи детоксикацията, съдържащи екстракти от корена на Asparagus officinalis или корена на Yucca. Поддържащо може да се дават и препарати GABA, за да се балансира нивото на глутамат и да се увеличи количеството на естествено присъстващата в мозъка гама-аминомаслена киселина GABA. В същото време трябва да сме наясно, че детоксикацията няма да бъде ефективна, ако не обърнем внимание на червата и не лекуваме първо съпътстващата чревна дисбиоза. За съжаление, при алуминия не съществува златен стандарт, който да го премахне самостоятелно. Трябва да се грижим за много фактори, които заедно ще позволят ефективна детоксикация. Първо трябва да премахнем източника на експозиция на тежки метали и едновременно да се заемем с лечението на чревната дисбиоза, което влияе върху модулирането на имунната система. Това ще подобри храносмилането и усвояването на хранителните вещества. Без правилно функциониращи черва, нямаме шанс да овладеем възпалителните процеси, включително възпалителните процеси в мозъка и да понижим молекулата MCP-1, която привлича макрофагите в мозъка, включително и тези с алуминий.

След това трябва да елиминираме от диетата IgG и IgE-зависимите алергени и да я допълним с елементи с детоксикиращо действие. Трябва да се грижим за черния дроб, да проверим нивото на хистамина, да извършим тест за KPU (ако е повишен, може да се започне бавното добавяне на витамин B6, цинк и манган), да направим тест за церулоплазмин и, разбира се, да възстановим баланса на GABA. Ако искаме да премахнем алуминия от организма, трябва да премахнем от обкръжението и органичните токсини, като гъби и плесени, които затрудняват детоксикацията.

Ефективното прочистване на организма няма да бъде възможно без ефективна метилация. Метилацията е процесът на прехвърляне на метилови групи от едно вещество на друго, за да се активира, например, неговото разграждане. Например, метиловите групи са необходими за разграждането на хистамина. Ако имаме недостиг на метилови групи, не можем ефективно да разграждаме хистамина. Затова изследването на нивото на хистамина може да ни помогне да установим дали сме правилно метилирани. Ако имаме недостиг на метил, хипометилация, нивото на хистамина в серума се повишава, ако имаме излишък на метил, хиперметилация, нивото на хистамина обикновено е под нормата.

За да се отървем ефективно от токсичните елементи в организма, не трябва да забравяме и за подходящаите добавки. Много добър избор за това е ябълчената киселина, най-добре под формата на ябълчен магнезий, или magnesium malate (обикновената ябълчена киселина също работи, но има малко по-слабо действие). Ябълчният магнезий има способността да свързва алуминия и да го изхвърля извън организма. Празните места, които по-рано са били блокирани от алуминия, се заемат от магнезия, което възстановява правилното действие на много ензими.

Как да подобрим метилацията? (при деца и възрастни)
- Добавяйте към ежедневната си диета зелени сурови листни зеленчуци – те доставят естествени фолати (донори на метилови групи), необходими за правилната метилация
- Не забравяйте за витамините от група В
- Подкрепете се с подходящи добавки, особено като се грижите за правилното ниво на магнезий и цинк
- Използвайте пробиотици – не забравяйте, че добрите бактерии помагат за производството и усвояването на витамините от група В
- Намалете стреса и излагането на токсини
- При възрастни хора трябва да се ограничи консумацията на алкохол и тютюнопушене

Следващата добавка, за която трябва да помним, е цинкът. Той ефективно увеличава количеството металотионеини, което укрепва защитната способност на организма и намалява нивото на абсорбция на алуминия. Струва си да се използва и едновременното добавяне на безалкохолни екстракти от кориандър и хлорела, както и добавка на силиций, както под формата на чревни сорбенти, така и като екстракт от бамбук, който съдържа 70% от този елемент. Силицият, като антагонист на алуминия, ефективно помага да се отървем от него в организма.

Детоксикацията от алуминий изисква голямо количество антиоксиданти. За тази цел е добре да се използва куркумин, свързан с холин. Холинът се вгражда в клетъчната мембрана, а куркуминът почиства свободните радикали. Може да се използва също астаксантин с холин или екстракт от зелен чай. Кверцетинът също има способността да почиства свободните радикали. Функцията на глутатиона се засилва много ефективно от сулфорафана, екстракт от броколи.

Детоксикацията, т.е. прочистването на организма от нежелани токсини и тежки метали, не е лесна и отнема време. Всички искаме най-доброто за нашите деца, да бъдат здрави, да се развиват правилно и според общоприетите рамки. Понякога обаче се случва различно. Със съдействие, търпение и подходящи знания, които е важно да натрупваме, можем да постигнем много.

Проверете нивата на минералите и токсичните метали във вашият организъм

Поръчайте EHA изследване